Kæmpe tøjbyttemarked

Lucerne glæder sig til sammen med UngHolbæk at kunne bidrage til FN’s verdensmålsuge i uge 17 med et kæmpe tøjbyttemarked!
DET HELE ER GRATIS OG ALLE ER VELKOMNE!
DET HELE ER GRATIS OG ALLE ER VELKOMNE!
- Date
- Tid
- 16:00 - 18:00
- I samarbejde med
-
- Lucerna
- UngHolbæk
- Adresse
-
Ahlgade 3F
4300 Holbæk
Danmark
Kom og få fornyet garderoben!
Du behøver hverken at donere for at tage eller tage for at donere.
Så tjek klædeskabet, loftet eller garagen igennem og find godterne frem, for Ung Holbæk og Lucerna går endnu engang sammen om at lave vores populære tøjbyttemarked!
Vi tager imod alt tøj og accessories! Man kan donere tøj igennem hele marts og april efter aftale. Skriv til os (Ungehuset Lucerna) på sociale medier for at aftale en tid. Vi tager også imod donationer på dagen.
Hertil har vi lige 3 gode råd til, når du besøger os:
- Vi elsker, at vi er så velbesøgt. Især når vi åbner, oplever vi tryk på. Vi vil dog gerne minde alle om, at der jo kommer nyt tøj ind hele tiden, som vi hænger op. Man skal derfor ikke være bange for, at “alt det gode” bliver taget fra starten af.
- Ønsker du at hænge ud lidt længere, har vi indrettet vores 3. sal til kaffe/kageområde. Her kan man tage en pause fra markedet samt købe et billigt stykke kage eller god kop kaffe, hvor pengene går til et godt formål.
- Da vi har oplevet, at enkelte har haft svært ved at begrænse alle de gratis godter, har vi nu sat en begrænsning på genstande, man må tage med hjem. Du må derfor tage max 15 genstande. Vi vil gerne understrege, at tanken med dette marked er, at det man tager, er til eget forbrug.
Med det sagt, glæder vi os til at se jer d. 25/4 fra kl. 16 til 18!