Litteratur

Ny læseklub: Korte Klassikere

Seks korte klassikere. Seks aftener med store spørgsmål og gode samtaler.

Af Ane

Ny læseklub: Korte Klassikere

Seks korte klassikere. Seks aftener med store spørgsmål og gode samtaler. 

Nu kan du deltage i en ny læseklub, som sætter tempoet ned, skaber rum til fordybelse og vender blikket mod noget af den verdenslitteratur, som er skabt af mennesker før os.

I klubben læser og diskuterer vi seks korte, skønlitterære klassikere – alle under 200 sider – og undersøger, hvad de har at sige til os i dag.

For nogle bøger overlever deres egen tid. Hvad har de at sige om vores?

Når verden går hurtigt, er det værd at læse langsomt

Vi lever i en tid, som kræver meget af vores opmærksomhed. Måske er det netop derfor, at det giver mening at sætte tempoet ned, vende sig mod bøgerne og genopdage det, som klassikerne kan: at give os et andet blik på os selv og verden – et rum til at tænke os om.

Fordybelse uden forpligtelse

Læseklubben består af seks mødegange med seks korte bøger. Det korte format er for dig, der gerne vil være med i en læseklub, men som ikke altid har tid til at læse lange romaner. Du tilmelder dig de enkelte aftener hver for sig og bestemmer derfor selv, hvor mange gange du vil deltage.

Vi læser sammen

Litteraturformidlerne Kristine og Rasmus faciliterer samtalerne om bøgernes temaer, personer og perspektiver.

Du behøver ikke vide en masse om litteratur på forhånd. Læseklubben er for dig, der er nysgerrig på litteratur, mennesker og verden og har lyst til at undersøge klassikerne sammen med andre.

Vi sørger for kaffe, te og lidt sødt undervejs.

Hvordan tilmelder du dig?

De enkelte arrangementer tilmeldes separat.

Det koster 30 kr. at deltage.

Når du har tilmeldt dig, modtager du en velkomstmail med information om blandt andet, hvor og hvornår du kan hente et eksemplar af bogen på Holbæk Bibliotek.

Find tidspunkter og tilmelding her:

‘Kammerat Napoleon’ af George Orwell: https://bibliotek.holbaek.dk/holbaek-bibliotek/arrangementer/litteratur/laeseklub-korte-klassikere-kammerat-napoleon-george-0

’I går’ af Agota Kristof: https://bibliotek.holbaek.dk/holbaek-bibliotek/arrangementer/litteratur/laeseklub-korte-klassikere-i-gar-af-agota-kristof

’Stjernens time’ af Clarice Lispector: https://bibliotek.holbaek.dk/holbaek-bibliotek/arrangementer/litteratur/laeseklub-korte-klassikere-stjernens-time-af-clarice

’Den fremmede’ af Albert Camus: https://bibliotek.holbaek.dk/holbaek-bibliotek/arrangementer/litteratur/laeseklub-korte-klassikere-den-fremmede-af-albert-camus

’Forvandlingen’ af Franz Kafka: https://bibliotek.holbaek.dk/holbaek-bibliotek/arrangementer/litteratur/laeseklub-korte-klassikere-forvandlingen-af-franz-kafka

’Sitt Marie-Rose’ af Etel Adnan: https://bibliotek.holbaek.dk/holbaek-bibliotek/arrangementer/litteratur/laeseklub-korte-klassikere-sitt-marie-rose-af-etel-adnan