Minisjangs Kæmpestore Sprogkasse
Af Anette Mogensbæk Berggren
I 2026 modtager landets vuggestuer og børnehaver en sprogkasse til at stimulere sprog, leg og læsning blandt de 2-4-årige børn. Kassen er udviklet i et samarbejde mellem DR, Trygfondens Børneforskningscenter og Bibliotekerne. Indholdet er baseret på det, for mange børn, kendte Minisjang-univers, hvor børnene møder vennerne pindsvinet Børste, fuglen Ruth, dinosauren Tromle og ormen Orm.
Leg med derhjemme
På bibliotekernes sprog-og læsespors side kan I finde aktiviteter, som I selv kan lege videre med derhjemme.
Der printark og vejledning til at bygge sine egne hånddukker og mange andre tips at finde.
På DRs platforme Minisjang og Spire kan I blandt andet se kassens indhold, hvis I gerne vil kunne tale videre derhjemme. Derudover finder I også filmene med Børste og vennerne på Minisjang.
På biblioteket i Holbæk finder I en stor Børste udstilling lige ved indgangen til Børnecaféen. Her er alle udgivelserne med Børste, og der er god mulighed for at læse og lege videre derhjemme med de kendte figurer.