Uge 17 på Holbæk Bibliotekerne

I Uge 17 sætter vi fokus på FNs 17 Verdensmål for Bæredygtig Udvikling - skal du være med?
I Holbæk Kommune er der mange aktører, som arbejder for en bæredygtig udvikling. Nedenfor er der en række aktiviteter, som det er muligt at deltage i. Man kan bl.a. møde Repair Café Tølløse, tage på vandretur med Nordvestsjællands Naturhistoriske forening, besøge Madskålen og deltage i debatarrangementer på Holbæk Bibliotek om Bæredygtig Energi og Bæredygtige Bofællesskaber. Du kan være med til opstart af grøn bevægelse og opleve indvielsen af Holbæks Mobile Klimahus.
Har I et arrangement eller andet, som også kan være del af Uge17, så skriv til ands@holb.dk. Vi vil gerne være med til at sætte fokus på flere aktører.
Uge 17 arrangementer 2025
-
Workshop
Ét Grønt Holbæk - fællesmøde
Vi samles igen! Ét Grønt Holbæk er et fællesskab for borgere, som ønsker at gøre noget for vores klima, miljø og natur. Så duk op og bliv inspireret og find andre, du kan handle sammen med. Nye og gamle er velkomne!Holbæk Bibliotek
Gratis
-
Foredrag og debat
Alene i Afghanistan
I sommeren 2025 drog Hanne til Kabul med den hårrejsende mission at rejse alene som kvinde gennem verdens mest berygtede land.Holbæk Bibliotek
80 DKK